DLA ZWIEDZAJĄCYCH   O NAS   PARADA PAROWOZÓW   DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI   ROZKŁAD JAZDY  KONTAKT
NOCLEGI     FUNDUSZ ODBUDOWY WOLSZTYŃSKICH PAROWOZÓW    NASZE PAROWOZY


AKTUALNOŚCI

Dodano: 2024-03-19, XVIII Parada Parowozów

Parowozownia Wolsztyn Parowozownia Wolsztyn


Z wielką przyjemnością serdecznie zapraszamy Państwa na XXVIII Paradę Parowozów, która odbędzie się w malowniczym mieście Wolsztyn 4 maja 2024 roku.
 
 
 
 
Lista parowozów uczestniczących w paradzie aktualizowana będzie na bieżąco.

 
 
Parowozy uczestniczące w  w nadchodzącej XXVIII Paradzie Parowozów.
 
Parowozownia Wolsztyn 

Gospodyni - Pt47-65 (Petucha, Pyta), to pierwsza z lokomotyw, która zaprezentuje się na paradzie. Parowóz ten jest dumą wolsztyńskiej parowozowni. W dwóch polskich fabrykach lokomotyw HCP w Poznaniu i "Fabloku" w Chrzanowie zbudowano łącznie 180 sztuk tych maszyn. Nasza Petucha jest jedynym czynnym w Polsce parowozem pospiesznym!
 
Parowozownia Wolsztyn 

Goście, goście, goście !! Kolejna odsłona XXVIII Parady Parowozów w Wolsztynie. Można powiedzieć, że to malec ale krzepy mu nie brakuje.
Parowóz Cockerill 503 zbudowany został w 1920 r. przez Cockreill S. A. w Serain (Belgia). Od 2001 roku Cockerill 503 jest częscią kolejowego dziedzictwa organizacji AMTF Train 1900 Stacji Fond-de-Gras, gdzie entuzjaści mogą zobaczyć ją użytkowaną kilka rady w roku. 503 regularnie uczestniczy w różnych imprezach kolejowych w Luksemburgu, Belgii oraz Francji, a teraz … w Wolsztynie!
 
 
 
Parowozownia Wolsztyn 

Lokomotywa Tubize 2069 została nazwana na cześć wioski położonej 30 km na południe od Brukseli, gdzie została zbudowana w 1927 roku przez belgijskiego konstruktora Ateliers Metallurgique de Nivelles. Wraz z dwiema "siostrami", 2068 i 2070, świadczyła usługi dla firmy "Metallurgy Hoboken" (obecnie Umicore), belgijskiej firmy zajmującej się inżynierią metalową koło Antwerpii. Pozostałe dwa pociągi zostały przerobione na lokomotywy spalinowe. Parowóz może się poruszać zprędkością 45 km/h.
Tubize 2069 wróciła na tory w 2021 roku po długiej, sześcioletniej renowacji. Nadal kursuje między Dendermonde a Puurs, ale tylko na 10 kilometrowym odcinku torów "turystycznych"
Budowniczy Atelier de Tubize Metalugieque

Parowozownia Wolsztyn 
Kolejny parowóz, który uatrakcyjni tegoroczną paradę 🙂
Rok budowy 1943
Producent F. Schichau GmbH, Maschinen- und Lokomotivfabrik, Elbing
Lokomotywy tej serii zostały skonstruowane przez niemieckich projektantów podczas drugiej wojny światowej. Parowozy te stanowiły pierwszą serie tzw. lokomotyw wojennych (Kriegs-Dampflokomotive – KDL-1) produkowane były one wielu krajach okupowanej Europy, również na terenie Polski w Poznaniu, Chrzanowie i Elblągu, z przeznaczeniem doprowadzenia pociągów towarowych na liniach o słabej nawierzchni oraz w niesprzyjających warunkach rosyjskiej zimy. Pierwszy egzemplarz powstał w 1942 roku, a do zakończenia wojny wyprodukowano ponad 6000 sztuk parowozów tej serii. Po wojnie polskie koleje przejęły ponad tysiąc lokomotyw tej serii które eksploatowano do lat 80-tych XX wieku. Z części pozostawionych przez okupanta po wojnie wybudowano jeszcze 150 sztuk tych lokomotyw oznaczonych seria Ty42


Parowozownia Wolsztyn 

Kolejny parowóz, który zaprezentuje się na XXVIII Paradzie Parowozów w Wolsztynie 🙂
Parowozy towarowe serii 41 zaprojektowano do prowadzenia szybkich pociągów towarowych w Polsce zostały oznaczone seria Ot1.
Wyprodukowanych zostało 366 parowozów na zamówienie kolei niemieckich.
Kursowały z pociągami towarowymi w górskich regionach. Po drugiej wojnie światowej 19 lokomotyw było eksploatowanych przez Polskie Koleje Państwowe do prowadzenia pociągów pasażerskich na liniachpodgórskich.
Ostatni parowóz skreślono z inwentarza parowozowni Lublin w marcu 1973 roku.
Prezentowany na paradzie parowozów 41 1144 został wyprodukowany w 1939 roku w fabryce F. Schichau w Elblągu pracował do lat 80-tych we wschodnich Niemczech, następnie po odbudowie w latach dwutysięcznych jest czynnym eksponatem IGE "Werrabahn Eisenach" e. V., Eisenach.
 
Parowozownia Wolsztyn 

Kolejny parowóz, który zasili paradę:)
TKh05353 - Prezentowany egzemplarz rozpoczął służbę w 1947 roku w hucie Lenina w Krakowie (obecnie huta Sędzimira), służbę swą zakończył w hucie Florian w Świętochłowicach. W lipcu 2008 został odbudowany i był używany do prowadzenia pociągów „retro” na Śląsku, następnie trafił do Wrocławia do Klubu Sympatyków Kolei. Obecnie jest od wypożyczony przez Parowozownię Wolsztyn od właściciela – DB Cargo Polska
Jest to parowóz typu Ferrum 47(seria PKP – TKh-49) konstrukcję tej lokomotywy oparto na przedwojennej dokumentacji parowozu Ferrum 29, było on produkowany przez Fabrykę Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie w latach 1947-63 w liczbie 490 egzemplarzy. Jest to tzw. parowóz kusy czyli nie mający tendra. Zapas wody, to tylko 5m3, znajduje się w zbiornikach po obu stronach parowozu, a węgiel; 1,6t, z tyłu za budką maszynisty. Przeznaczony był on do prac manewrowych na terenach zakładów przemysłowych głównie na Śląsku. Prędkość 45km/h. Parowozy tego typu były stosowane był najczęściej w pracy na bocznicach przyzakładowych Potoczna nazwa „ferumka”. – ponieważ był projektowany do pracy w hutach żelaza.
Rok budowy 1953
Producent Fabryka Lokomotyw im. Feliksa Dzierżyńskiego, Chrzanów
Prędkość maksymalna 45 km/h
Długość 9 110 mm
Ciężar w stanie służbowym 44 400 kg
Najwyższe ciśnienie pary w kotle 13 Atm

 
 
 
 
Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://fb.me/e/1aTuUZX1q
 


POWRÓT


GODZINY OTWARCIA

 ZWIEDZAĆ MOŻNA NAS CODZIENNIE
 INDYWIDUALNIE I GRUPOWO
 W GODZINACH 7:00 DO 18:00*
OSTATNIE WEJŚCIE O GODZ. 17:00
 
 
 

CENNIK

 


  15 zł BILET NORMALNY

  10 zł BILET ULGOWY
   UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, PONADPODSTAOWYWCH, EMERYCI, RENCIŚCI, STUDENCI

   DZIECI DO 7 ROKU ŻYCIA - WSTĘP BEZPŁATNY
     PEŁEN CENNIK [WIĘCEJ]
 

PRZEWODNIK

 
ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
  TYLKO DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH (10-50 OSÓB)
 
WYMAGANA JEST WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA
  SZCZEGÓŁY ZWIEDZANIA Z PRZEWODNIKIEM [WIĘCEJ]

  
WIĘCEJ DLA ZWIEDZAJĄCYCH
PARADA
PAROWOZÓW
2024
WIĘCEJ O PARADZIE PAROWOZÓW
  HISTORIA  


  TABOR  


  ZAPLECZE TECHNICZNE  


  SALA MUZEALNA  


  USŁUGI  


  ROZKŁAD JAZDY  


  OFERTA EDUKACYJNA  


Wolsztyńska parowozownia jest jedyną w Europie, a prawdopodobnie nawet i na świecie, czynną lokomotywownią, z której niemal codziennie parowozy wydawane są do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich. Jest to również jedyne takie miejsce, gdzie obejrzeć można funkcjonujące niezmiennie warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia.”




  RODO  

  NEWSLETTER  




   

Parowozownia Wolsztyn Instytucja Kultury Województwa Wielkopolskiego
Organizatorzy: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Wolsztyn, Powiat Wolsztyński.
Współorganizator: PKP CARGO S.A.

        

stat4u
Parowozowania Wolsztyn - www.parowozowniawolsztyn.pl 2010 - 2024.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia" .